Párkapcsolati mediáció:
- a kapcsolat megromlott, de még van remény és szándék az együttmaradásra,
- cél a bizalom helyreállítása és a felek közötti kommunikáció javítása,
- ha már a mindennapi életet mérgezi a konfliktus,
- ha egyre nő a feszültség,
- ha már nem kommunikálnak,
- ha egyre romlik az élet minősége a fennálló konfliktus miatt,
- ha segítség nélkül nem jutnak előbbre a megoldásban, a konfliktus mélységére tekintettel egy vagy több találkozásra van szükség.
Válási mediáció:
- ha a válás már elkerülhetetlen;
- cél, hogy mindkét fél számára elfogadható egyezséget hozzunk létre minden felmerülő kérdésben pl.: vagyonmegosztás, lakhatás, gyermekelhelyezés, láthatás, tartásdíj
- a mediáció során oldódik a feszültség a felek között
- a felszínre kerülő problémák világosan megfogalmazódnak
A létrejött egyezség úgy kerül írásba, hogy az a keresetlevéllel együtt a bíróságra beadható legyen. Nincs ügyvédi költség, közös megoldás után nem éleződik tovább a konfliktus a felek között visszaáll és fenntartható a kommunikáció,
a gyermekek érdekét messzemenően figyelembe vesszük, a gyermekeket érő lelki sérülések mértéke is jelentősen kisebb a folyamatban lévő válóper esetén is igénybe vehető.
Családi mediáció:
- ha a családtagok közt állandósult a feszültség,
- ha már nem is kommunikálnak,
- ha egyre romlik az élet minősége a fennálló konfliktus miatt,
- ha segítség nélkül nem jutnak előbbre a megoldásban, cél a család tagjai között megromlott viszony helyreállítása a mediáció módszereivel testvérek, anyós-meny, szülő-gyermek közötti viszály esetén, sok esetben még hosszan húzódó örökösödési konfliktusban is lehetséges békés megoldást találni.
- nagy előny az eljárás rövidsége
- előny, hogy mindkét fél számára elfogadható megegyezés születik, ami a továbbiakban keretet ad egy békés együttélésre.
- a serdülő gyereknél megjelenő változásokat gyakran nehezen fogadják el a szülők, az ebből adódó konfliktusok hamar elmérgesednek.
- sokat segít ilyen estben a mediátor, mert a kamasz örül, hogy egyenrangú félként meghallgatják, ezért hajlandó a normális kommunikációra és a megegyezésre;
- a szülő örül, hogy egyáltalán szót ért a gyerekével, amire az utóbbi időben nem volt példa,
- a szülő és a gyermek közti elfogadott megegyezés a továbbiakban keretet ad egy békés együttélésre.